A csendes gyilkos – Amit a szén-monoxidról tudni kell
Kétség kívül a szénmonoxid mérgezés az egyik legrettegettebb dolog, ami a fűtési szezon idején előfordulhat. Érdemes azonban tisztában lenni vele, hogy pontosan mi okozza, és mit tehetünk ellene.
Mi is a szénmonoxid?
A szénmonoxid vagy CO egy színtelen, szagtalan gáz, amely jellemzően fa, földgáz, szén, faszén, fűtőolaj stb. égésekor keletkezik. Erősen mérgező, és mivel a jelenlétét nem érzékeljük, gyakran csendes gyilkosnak is hívják.
Jellemzően felfelé száll, de fontos tudni, hogy a levegővel könnyen keveredik, ezért rétegződést nem mutat, vagyis nem gyűlik össze egy helyre (plafon).
Statisztikák szerint évente közel 30 ember szenved halálos szén-monoxid mérgezést Magyarországon. A lehetséges veszélyforrások az olyan készülékek amelyek fosszilis tüzelőanyagot használnak a működésükhöz, pl:
- kazánok
- konvektorok
- tűzhelyek
- vízmelegítők
- kandallók és cserépkályhák
- vegyes tüzelésű kazánok
- faelgázosító és pellet kazánok
valamint a belső égésű motorral működtetett gépek
- motorkerékpárok
- fűnyírók
- gépkocsik
Természetesen ha a fenti készülékek, és gépek rendszeres karbantartással üzemelnek, valamint szakszerűen lettek bekötve, akkor a szén-monoxid mérgezéstől nem kell tartani.
Milyen hatással van a szervezetre?
A szén-monoxid kb 240-szer erősebben kötődik a vérben lévő hemoglobinhoz, mellyel carboxy-hemoglobint alkot, és megakadályozza az oxigén megkötését.
Enyhébb esetben rosszullétet okoz, súlyos mérgezésnél azonban akár halált is.
A mérgezés tüneteit az oxigén hiány okozza, súlyossága attól függ, hogy mekkora a vérben lévő szén-monoxid koncentráció.
A tünetek a koncentrációtól függően alakulnak. Az enyhe mérgezés tünetei a fejfájás, szédülés, émelygés, hányinger és hasfájás. Minél több szén-monoxid kerül a levegőbe, annál erősebb tünetek jelentkeznek, az előzőek után átmeneti látászavar, eszméletvesztés, majd végső esetben a halál.
Előfordulhat, hogy nagyon enyhén vagy észrevétlenül jelentkezik a szén-monoxid mérgezés, ilyenkor a későbbiekben is jelenhetnek meg tünetek. Ilyen lehet pl a zavarodottság, emlékezetkihagyás, vagy a koordinációs zavarok.
A mérgezést elszenvedők többsége nem szenved maradandó károsodást, azonban kis százalékban előfordulhat maradandó agy és idegrendszeri károsodás.
A szén-monoxidra különösen a kismamák,csecsemők, kisgyermekek valamint az idős és beteg emberek érzékenyek.
Otthonunkban több jelenség is utalhat szén-monoxid jelenlétére. Ha az alábbiak közül bármelyiket is tapasztaljuk, sürgősen keressünk fel szakembert.
- Kormozódás a kémény bekötéseknél és a kémény vonalában, valamint a falakon.
- A házban lakó kisállatok váratlan megbetegedése vagy halála
- Fejfájás és szédülés, ami a lakást elhagyva enyhül vagy elmúlik, a lakásban pedig ismét visszatér
- Szezonális (fűtési időszakban) jelentkező mérgezési tünetek
- A család több tagjánál egyszerre kialakuló hasonló mérgezési tünetek.
Fontos, hogy a gázkészülék meghibásodásából fellépő szén-monoxid beáramlásnak nincsenek előjelei, ilyenkor kizárólag egy szén-monoxid riasztó mutatja ki a levegőben lévő káros anyag jelenlétét.
Hogy jut be a szén-monoxid a lakásba?
Fontos, hogy a szén-monoxid beáramlásáért nem minden esetben a kémény a felelős. A kéményből nem jut vissza füstgáz a lakótérbe, a szén-monoxid a gázkészülékben keletkezik!
Gyakran a lakások elégtelen levegő ellátása okozza a bajt.
Egy rendeltetésszerűen használt és megfelelően karbantartott készülék esetében NEM juthat a lakótérbe szén-monoxid.
A szén-monoxid a tökéletlen égés során keletkezik, ennek pedig alapfeltétele, hogy az égés nem megfelelő oxigén ellátottság mellett történik.
Régi épületeknél gyakori hiba, hogy nyílászáró csere után a tökéletesen záródó ablakok megakadályozzák a lakás levegőellátását. A helyzetet súlyosbíthatja ha a lakás légterében valamilyen szívóberendezés is üzemel. Ilyenkor a jól záródó ablakok, valamint a működő elszívók miatt, a gázkészülék működéséhez szükséges levegő a kéményen áramlik vissza, ami tökéletlen égéshez vezet. Ez gyakran már olyankor bekövetkezik, mielőtt a gázkészülék visszaáramlás kapcsolója leállítaná a berendezést.
Emellett fontos, hogy minden olyan tényező ami a kémény huzatát csökkenti kockázatot jelent. Előfordulhatnak olyan időjárásbeli körülmények, amelyek befolyással vannak a huzatra, még tökéletes állapotú kémény esetében is.
Természetesen az említett tényezők fennállása nem jelentenek biztos szén-monoxid mérgezést, de növelik a kockázati faktorokat.
Hogy kerülhető el a szén-monoxid mérgezés?
A szénmonoxid riasztó egy hasznos, és életmentő berendezés, de a legfontosabb a kiváltó okot megszüntetni. Természetesen mivel színtelen, szagtalan gázról beszélünk, fontos a riasztó használata, de ha egyszer felmerült a probléma, vagy akár a legkisebb gyanú fennáll a veszélyre hívjunk szakembert!
https://www.fix24.hu/futesszerelo
Emellett az alábbi dolgokat tehetjük a megelőzés érdekében
- Kerüljük a nyitott égésterű gázkészülékek használatát
- Biztosítsunk megfelelő légellátást
- Az elszívó berendezésekbe szereltessünk biztonsági nyomáskülönbség kapcsolót
- Ellenőriztessük rendszeresen a kéményeket
- Legalább a fűtési szezon előtt nézessük át a fűtő berendezéseket szakemberrel
- Ha nyitott égésterű berendezésünk van, ügyeljünk rá, hogy a fali szellőzők átjárhatóak legyenek. Amennyiben nincs kiépített szellőzőrendszer, nyitott ablaknál üzemeltessük a készüléket.
- Ne járassuk az autó vagy motorkerékpár motorját zárt garázsban
- Telepítsünk szén-monoxid riasztót, ha kell a lakás több pontjába is
Mit kell tudni a szén-monoxid érzékelőkről?
A piacon rengetegféle szén-monoxid érzékelőt találunk, az olcsótól a drágább változatokig. Sajnos vannak köztük teljesen hatástalan darabok is. Ezeket úgy tudjuk elkerülni, ha a csomagoláson a tulajdonságaira és az üzemeltetésre vonatkozó EN50291:2001 számot látjuk. Emellett érdemes a gyártó honlapján is utána nézni a terméknek, hogy valóban rendelkezik e tanúsítvánnyal. A megfelelő készülékek gyártói minden esetben szigorú minőségbiztosítási rendszerrel rendelkeznek.
A megfelelően működő, hatékony készülékek jellemzően drágábbak, viszont mivel az életünkről van szó, soha ne az ár legyen a döntő tényező.
A szén-monoxid érzékelők pozitív és negatív listája letölthető az alábbi linken
http://fogyasztovedelem.kormany.hu/node/7984
A korszerű szén-monoxid érzékelők az emberi egészségre nem ártalmas mennyiségű szén-monoxid jelenléte esetén nem riasztanak, kis koncentrációnál pedig csak abban az esetben riaszt, ha a szénmonoxid jelenléte annyi ideig van jelen, hogy a későbbiekben felléphet a mérgezés.
Minél nagyobb a CO koncentráció, annál rövidebb időn belül kapunk riasztást.
Fontos tudni, hogy a szén-monoxid riasztó csak abban az esetben működik tökéletesen, ha megfelelően van elhelyezve.
Mire figyeljünk?
- Célszerű légzési magasságba elhelyezni, mivel belégzéssel kerül a szervezetbe a gáz.
- A korai észlelés érdekében érdemes a kazán közvetlen környékére elhelyezni, a kazántól 1-2 m-re, és úgy beállítani, hogy a hangját a hálószobában is halljuk.
- Nagyobb lakások esetében inkább helyezzünk el több érzékelő berendezést a maximális biztonság érdekében.
- Hálószobában érdemes az ágy magasságába elhelyezni a berendezést.
- Lehetőleg ne tegyük olyan helyre, ahol a huzat, vagy légáramlat befolyásolhatja a működést, valamint kerüljük a szekrénybe, vagy szekrény alá helyezést.
Mi a teendő, ha megszólal a riasztó?
Először is nyissunk ki minden ablakot, majd kapcsoljuk le a fűtő berendezést. A visszakapcsolást addig tilos megtenni, amíg szakember át nem vizsgálta.
A lekapcsolás után menjünk ki a házból/lakásból, és természetesen győződjünk meg róla, hogy mindenki elhagyta az épületet.
Amennyiben a mérgezés bármelyik tünetét érezzük, azonnal hívjuk a mentőket.