Az egyes fűtés rendszerek legfontosabb tudnivalói
Milyen fűtési módok közül válogathatunk?
A radiátoros rendszerek alapja egy megfelelő kazán, vagy hőszivattyú. A meleg víz csőrendszeren jut el a radiátorokba. Manapság jellemzően többrétegű műanyag csöveket használnak a fém csőrendszer helyett, mivel könnyen szerelhető, tartós és nem korrodálódik. Magához a fűtőtesthez 2 cső csatlakozik, egy előremenő és egy visszatérő.
A radiátorokat célszerű az ablakok alá elhelyezni, ezért ha nagyméretű ablakok vannak a lakásban akkor érdemes más fűtési mód mellett dönteni.Korábban népszerűek voltak az öntöttvas radiátorok, de ezekhez magasabb hőfokú víz kell, hogy kellőképp felmelegedjen. Ma leggyakrabban a lapradiátorok jelennek meg a háztartásokban, melyek már 50 fokos vízhőfoknál is hatékony működésre képesek. Ezekből kaphatóak különféle dizájnú változatok, de ezeknél magasabb árral kell számolnunk.
Ha radiátoros rendszer mellett döntünk érdemes időnként légteleníteni a rendszert Ilyenkor a rendszerbe jutott levegőt tudjuk eltávolítani, így hatékonyabbá válik a működésük.A radiátoros rendszer legnagyobb előnye, hogy a többihez képest olcsóbb alternatíva, a háztartások nagy részében ilyennel találkozhatunk. Gyorsan reagál a szabályozásra, és dinamikusan tudja a hőleadását változtatni. Könnyen szerelhető, nincsenek speciális igényei, és meghibásodás esetén egyszerű a szervizelése.
Hátránya, hogy viszonylag magas hőmérsékletű vizet kell keringetnie a megfelelő teljesítményhez. Folyamatos tisztítást és légtelenítést igényel, valamint kis lakásokban problémát okozhat hogy helyet vesz el a térből ami korlátozza a lakás berendezhetőségét.